+90 212 909 5956
dubai@dkdconsultancy.com

Dubai’de yaşamak

dubaidedoktorluk.com

Dubai’de yaşamak

Dubai’de yaşamak isteyenlerin merak ettiği konuların başında, Dubai’de yaşam koşulları var. Eğer Dubai için bir kusur bulmamız gerekiyorsa belki de buna sadece “sıcağı” gösterebilirsiniz. Ancak Dubai’deki olağanüstü soğutma sistemleri, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Sıcağa maruz kalmak zorunda olanlar, maalesef apartman inşaatlarında, yol inşaatlarında, temizlik hizmetlerinde çalışan işçiler oluyor. Çok sıcak hava ve nem; Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kendisini oldukça hissettiriyor. Ama yılın diğer yarısında muhteşem bir hava, Dubailileri bekliyor.

Dubai olağanüstü sakin, sessiz, kavganın az değil hiç olmadığı, herhangi bir Avrupa kentini aratmayan modernliğe sahip bir şehir. İhtişamlı gökdelenleri, estetik yapıları, güzel sahilleri ve ter temiz sokakları ile yaşamak için ideal bir yer. Yaşamak için ideal bir yer evet ama bunun için iyi bir gelirinizin olması da şart. Çünkü Dubai için “ucuz bir şehir” diyemeyiz.

Gelir ve giderlerle ilgili sonraki videolarda ayrıntılı bilgiler vereceğim. Dubai’de oturmak için apartmanlar, villalar ve townhouselar olmak üzere 3 farklı seçeneğiniz var. Her üç seçenekte de birbirinden farklı fiyatlandırmalar var. Çünkü Dubai’de lükste sınır yok! Mesela yıllık kirası 60 bin dirheme de, 600 bin dirheme de kiralık villalar bulabilirsiniz. Yani kesenize uygun bir kiralama yapmak mümkün. Ancak kiralama yapmadan önce geçerli bir oturum izninizin ve Emirates ID’ninizin olması gerekiyor.

Eğer ev satın almak isterseniz de son zamanlarda ev fiyatlarının oldukça düştüğünüzü bilmenizi isterim. O kadar çok ev inşaatı devam ediyor ki önümüzdeki yıllarca ev fiyatlarının daha da düşmesi bekleniyor. Burada çoğunluğunu Filipinli ve Afrikalı kadınların oluşturduğu kadınlar, tam zamanlı veya yarı zamanlı “evde yardım hizmeti” veriyorlar. Yatılı olarak da yardımcı çalıştırmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca eğer villada oturmak isterseniz bahçenizin bakımı için resmi tatil günleri hariç her gün gelen ve bahçenizle ilgilenen bahçıvanlara aylık 200-300 dirhem ödeyerek hizmet satın alabilirsiniz.

DUBAİ’DE ARABA ALMAK

Dubai’de alınabilecek en ucuz iki şeyden birisi araba. Diğeri de benzin. Burada çok güzel arabalara, ucuz fiyatlarla binebilirsiniz. İster SUV olsun, ister binek otomobil olsun burada fiyatlar oldukça uygun. Dubizzle.com internet sitesinden 2. el arabaların fiyatlarına bakabilir ya da markaların kendi internet sitelerinden sıfır kilometre arabaların liste fiyatlarını bulabilirsiniz. Özellikle arabalar için ikinci el pazarı çok daha uygun. Benzinin litresi 2 dirhemden bile daha az. Araba ve benzin ucuz olunca kat edilen kilometre sayısı da fazla oluyor. Bu nedenle ikinci el arabaların kilometreleri genelde yüksek oluyor.

Yollar çok şeritli ve muhteşem. Dubai’de 7-8 şeritli yollar görmek sizi şaşırtmasın. Ancak yolların geniş ve dümdüz olduğuna aldanıp sürat yapmayı denemeyin çünkü her yerde hız tuzakları var ve eğer limitleri aşarsanız 600 dirhemden başlayan cezalar canınızı oldukça çok sıkabilir. Fakat şunu belirtmeliyim. Dubai’de belirtilen hız limitlerinin üzerine +20 daha ekleyebiliyorsunuz. Yani hız sınırının 100 olduğu bir yolda 120 ile gidebilirsiniz. Fakat bu, Abu Dhabi için geçerli değil. Abu Dhabi’de tabelalarda yazan hız sınırına aynen uymak zorundasınız.

Şunu da hatırlatmadan geçmeyeyim. Araba almak için de Dubai’de oturma izninizin ve geçerli bir ehliyetinizin olması gerekiyor! Araba almak için ehliyetinizin Dubai için dönüştürülmesi lazım. Bunu, RTA denilen merkezlerde kolaylıkla halledebilirsiniz ancak eğer ülkenizin ehliyeti Dubai’de geçerli değilse burada yeniden sınavlara girmeniz gerekecek.

Ev ve araba almak için kredi çekmek isterseniz veya ihtiyaç kredisine başvurmayı düşünürseniz oranlar gayet makul düzeyde. Oranlar yıllık yüzde 4 ile 6 arasında değişiyor. Bu, kredi çektiğiniz bankaya ve kredi türüne göre değişiyor. Burada İngiltere menşeili HSBC ile ABD menşeili Citibank şubeleri bulunuyor. Bu bankaların yanı sıra Emirates NBD, Dubai Islamic Bank, Mashreq Bank, RAK Bank, First Abu Dhabi Bank, Noor Bank gibi bankalarla da çalışabilirsiniz.

DUBAİ’DE VPN KULLANMAK

Dubai’ye geldiğinize göre ülkenizde sevdiğiniz insanları bırakıp da gelmişsinizdir. Ve onlarla Whatsapp gibi uygulamalarla görüntülü veya sesli konuşma yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu maalesef VPN olmadan mümkün değil. Onlarla özgürce yazışabilirsiniz ama internet üzerinden arama yapamazsınız. Fakat cep telefonu operatörlerinin kendi geliştirdiği BOTİM gibi uygulamaları kullanarak sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz.

Dubai’de Du ve Etisalat adında iki ayrı GSM operatörü bulunuyor. Du Dubai’ye, Etisalat da Abu Dhabi’ye ait iki ayrı operatör. Her ikisini de Dubai’de kolaylıkla kullanabilirsiniz. Eğer turist olarak geliyorsanız havaalanlarında vize süreniz boyunca kullanabileceğiniz hatları alabilirsiniz.

Eğer burada oturum sahibi iseniz oturum aldıktan sonra hattınızı tamamen açık kalacak şekilde bir pakete transfer edebilirsiniz. Operatörlerin farklı tarifeleri var. Bu tarifelerin en önemli özelliği dünyanın bir çok ülkesini tarifemizdeki dakikaları kullanarak arayabiliyor olmamız. Fakat oturumu olan insanlar için en uygun bir tarifenin 125 dirhemden başladığını bilmeniz gerekiyor.

DUBAİ PLAJLARI

Dubai’nin meşhur plajlarını da unutmamak gerek. Burada Lamer, Kite, JBR gibi harika plajlar var ve tamamen ücretsiz. Plajlar oldukça bakımlı ve deniz gerçekten temiz. Ayrıca sahil kesimindeki bazı otellerin kendilerine özel plajları ve su parkları da mevcut. Oteller oldukça bakımlı ve hizmet kaliteleri çok yüksek.

Dubai, lüksün olduğu gibi eğlencenin de merkezi. Dubai’de dünyaca ünlü bir şarkıcının konserine gidebilir, Burj Khalifa’da muhteşem bir ışık gösterisi izleyebilir, kulüplere katılıp haftasonları çöl safarilerine katılabilir, Meetup gibi cep telefonu uygulamaları sayesinde bir çok etkinliğe dahil olabilirsiniz. Ayrıca Dubai’deki sinema salonları sayesinde dünyaca ünlü fimleri tüm dünya ile aynı anda izleyebilirsiniz.

DUBAİ SAĞLIK SİSTEMİ

Dubai’deki sağlık sistemi de merak edilenler arasında. Dubai’deki sağlık sistemi tamamen özel sağlık sigortası üzerine kurulu. Çalıştığınız iş yeri sizin için bir sağlık sigortası yaptırmak zorunda. Hastanelerde Türkiye dahil bir çok milletten doktorlar çalışıyor. Eğer bir sigortanız yoksa veya ihtiyacınız olan şey sigortanızın kapsamında değilse sağlık hizmeti pahalı denilebilir. Fakat bu konuda da makul fiyatlara sağlık hizmeti veren hastane ve klinikler var.

DUBAİ EĞİTİM SİSTEMİ

Dubai’de eğitim sisteminin bir çok ülkeye göre çok iyi seviyelerde olduğunu söylemeliyim. Okullarda İngilizce eğitiminin yanı sıra ikinci bir dil için daha eğitim veriliyor. Okullarda eğitim kalitesi gerçekten iyi. Okullar, çocukların sadece eğitim gördükleri yerler değil, bir çok kulüp ve etkinliklerle sosyalleşebildikleri verimli ortamlar. Amerikan ve İngiliz olmak üzere 2 ayrı eğitim tipi var ki bunu da ayrıca hazırlayacağım video da izleyebilirsiniz.

DUBAİ GAZETELERİ

Dubai ile ilgili haberlere nasıl ulaşabilirsiniz? Şöyle… Dubai ile ilgili yerel haberleri takip edebileceğiniz bazı gazete ve internet siteleri var. Bunlar gulfnews.com, khaleejtimes.com, thenational.ae, emirates247.com ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi haber ajansı wam.ae. Bu internet sitelerinden günlük haberleri takip edebilirsiniz.

Özellikle Covid-19 gibi olağanüstü süreçlerde bu internet siteleri, Dubai’de yaşayan vatandaşlar tarafından oldukça fazla ziyaret ediliyor. Çünkü otoriteler tarafından alınan kararlara ulaşım, bu internet siteleri sayesinde daha hızlı ve kolay oluyor. Örneğin bayram tatilinin kaç gün olacağını bile insanlar bu haber siteleri sayesinde öğreniyor.

Müzik… Dubai’de evinizde, arabanızda dinleyebileceğiniz güzel radyo istasyonları var. Radio 1, Virgin Radio gibi İngilizce müzik yapan radyoların yanı sıra Hintliler için Kadak FM ve Radio Asia gibi, Fransızlar için Eiffel FM, İtalyanlar için Radio La Musica, Filipinliler için Wow 107, İranlılar için Radio Shoma, Almanlar için Glückliche Musik Dubai, Afrikalılar için African FM gibi bir çok radyo seçeneği var. Maalesef Türkçe içeriğe sahip bir radyo henüz yok. Zaten Spotify gibi uygulamalar sayesinde herkes, istediği müziği dinleyebiliyor.

DUBAİ’DEKİ TÜRK RESTORANLARI

Dubai’de her zevke hitap eden restoranlar var. Örneğin ben bir Türk olarak aradığım tüm lezzetleri Dubai’de bulabiliyorum. Dünyada Salt Bae olarak tanınan Nusret’in de, Instagram’da milyonlarca kişinin takip ettiği CznBurak’ın da Dubai’de restoranları bulunuyor. Aynı şekilde Çin’den tutun Hindistan’a, İran’dan tutun da İtalya’ya kadar bir çok ülkenin meşhur lezzetleri Dubai’de mevcut. Talabat ve Deliveroo cep telefonu uygulamalarından evinize veya iş yerinize sipariş verebilirsiniz.

DUBAİ’DE ALIŞVERİŞ

Dubai’de alışveriş yapmak oldukça eğlenceli. Müşteri memnuniyeti en üst seviyede tutuluyor. İadeler konusunda mağazalar sorun çıkarmıyor. Sorun çıkarmaları durumunda, geçerli iade nedeninizi de belirterek emirliğin yetkili birimine şikayet edip hızlı bir yardım alabilirsiniz. Fakat dediğim gibi, mağazalar genellikle sorun çıkarmıyor. Şehrin her yerinde bulunan Carrefour marketlerinden veya Union ve Spinneys gibi diğer marketlerden aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Bu marketlerden Türk ürünleri bulmak da mümkün.

Sharjah bölgesindeki Gift market gibi, Dubai’deki Viva marketler zinciri gibi marketlerden de hesaplı alışverişler yapabilirsiniz. Instashop uygulamasını telefonunuza yükleyerek çevrenizdeki marketlerden evinize sipariş verebilirsiniz. Amazon gibi, Noon gibi alışveriş sitelerinden elektronik ve beyaz eşya dahil her türlü ihtiyaçlarınız için sipariş oluşturabilirsiniz. Sharaf DG ve Emax mağazalarından görerek inceleyerek teknoloji ürünleri satın alabilirsiniz.

DUBAİ’DE ELEKTRİK VE SU FATURALARI

Dubai’deki en büyük gider kalemlerinden birisi de DEWA denilen elektrik, su ve soğutma masrafları. Özellikle çok sıcak yaz mevsimlerinde 3000-4000 dirhemi bulan faturalar ödeyebilirsiniz. Ancak bu rakamlar, oturduğunuz evin bahçesinin olup olmadığıyla, kaç odada klima çalıştığıyla ilgili değişebiliyor. Yani tek yatak odalı bir daire için en fazla 500-1000 dirhem, 2 yatak odalı bir daire için 1000-1500 dirhem de ödeyebilirsiniz. Bu tamamen kullanım miktarı ile ilgili bir durum.

Apartman dairelerindeki kullanım, bahçe olmadığı için ve tek katlı olduğu için daha az olacaktır. Ayrıca bu faturalara eklenen bedellerden birisi de konut vergisi. Kiranızın yüzde 5’ini 12 eşit taksitler şeklinde DEWA faturasında ödüyorsunuz. Az önce belirttiğim rakamlara bu vergi de dahildi.

DUBAİ’DE EV İŞLERİ

Dubai’de yoğun bir iş temposu olduğu için temizlik, tadilat, tamirat gibi işlere yetişmek çok zor. Eğer evinizde bir yardımcınız yoksa Amazon’un temizlik servisinden faydalanabilirsiniz. Amazon üzerinden tıpkı bir cep telefonu satın alır gibi temizlik hizmeti satın alabilir ve istediğiniz saat, istediğiniz sayıda yardımcı rezervasyonu yapabilirsiniz. Temzlik ücretlerinin saatlik ücreti 30 dirhemden başlıyor. Veya başka opsiyonları değerlendirebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,