+90 212 909 5956
dubai@dkdconsultancy.com

Dubai’ye nasıl gidilir?

dubaidedoktorluk.com

Dubai’ye nasıl gidilir?

Dubai’ye nasıl gidilir? Dubai, paranın güce ve ihtişama nasıl dönüştürülebileceğinin en büyük kanıtı olan şehirlerden birisi. Burası, Birleşik Arap Emirlikleri’nin nüfus yoğunluğu en fazla olan Emirliği. Dubai, dünyanın bir çok ülkesinden insanların; çalışmak, yaşamak, tatil yapmak ya da alışveriş için geldiği bir şehir. Tatil ve alışveriş için burasını tercih eden insan sayısı o kadar fazla ki onları da nüfustan hariç tutmak, sayısal tutarsızlığa neden olur.

Turistlerden birisinin gidip yerine hemen diğerinin geldiği Dubai; Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Filipinler, Sri Lanka gibi ülke vatandaşlarının bir çoğunun çalışmak ve yaşamak için bir gün yerleşme hayalini kurduğu bir yer. Şehrin nüfusunun büyük bir bölümünü de zaten bu ülkeden insanlar oluşturuyor. Çünkü Birleşik Arap Emirlikleri’nin para birimi olan dirhem, onların kendi ülkelerinin paralarına kıyasla çok daha değerli. Mesela 1 dirhem, 20 Hindistan rupisine, 13 Filipin Pesosuna, 23 Bangladeş Takasına ve 7,30 Türk Lirası’na eşit.

Dolar kuru burada sabit. 1 doların dirhem karşılığı 3,67 dirhem. 1 euro ise 4,35 dirhem. Bu ülkelerin vatandaşlarının yanı sıra Mısır ve Suudi Arabistan gibi diğer Arap ülkelerinden, Avrupa’dan, Türkiye’den, Amerika’dan, Orta Asya’dan, Çin’den, Tayland’dan hatta Brezilya’dan bile vatandaşlar, çalışmak için buradalar.

Burada oturum vizesi almak için bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerek. Anlaştığınız iş yeri, sizin için tüm masrafları da karşılayarak bir vize almak zorunda. Ayrıca Dubai’ye gelmek için uçuş masraflarınız da yine iş veren tarafından karşılanıyor. Eğer iş veren, diğer aile bireyleri için vize masraflarını karşılamıyorsa her bir aile bireyi için sizin onlara sponsor olmanız ve vize almanız gerekiyor. Bunu, her yerde bulabileceğiniz Ameer ofislerinde yapabilirsiniz.

DUBAİ’YE GELMEDEN ÖNCE BİLMELİSİNİZ

Eğer Dubai’ye ilk kez gelecekseniz bilmeniz gereken küçük ayrıntılar var. Dubai Uluslararası Havalimanı’na inecek şekilde uçuşunuzu planlayabilirsiniz. Ancak daha hesaplı olacağını düşünüyorsanız Dubai Marina gibi merkezi bir yere sadece 57 kilometre olan Sharjah havalimanı için de biletinizi alabilirsiniz. Abu Dhabi’den de bilet alabilirsiniz ancak 97 kilometrelik bir yolculuğu göze almanız gerek.

Dubai’ye geldiğinizde Uber ya da Careem gibi cep telefonu uygulamalarını kullanarak taksi çağırabilirsiniz. Ya da havaalanı çıkışlarında bulunan taksileri de kullanabilirsiniz. Ki bu seçenek, diğerlerine göre daha hesaplı olacaktır. Dubai Havalimanı’ndan taksi ile Dubai Marina’ya gelmek isterseniz yaklaşık 120 AED ödemeniz gerekir. Bunun dışında havalimanında da istasyonları bulunan metro gibi toplu taşıma seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

DUBAİ’DE ARABA KİRALAMAK

Dubai’ye geldikten sonra oto kiralamak isteyebilirsiniz. Ancak bunun için geçerli bir ehliyetinizin olması gerekiyor. Bazı ülkelerin ehliyetleri Dubai’de geçerliyken, bazı ülkelerin verdiği ehliyetler geçerli değil. Buraya gelmeden önce eğer oto kiralamak istiyorsanız ülkenizin ehliyetinin Dubai’de geçerli olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Mesela Türkiye’nin ve Avrupa ülkelerinin ehliyeti Dubai’de geçerli ve vize süresi boyunca kolaylıkla oto kiralaması yapılabiliyor. Oto kiralama için Skyscanner gibi internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Dubai hakkında Dubai yönetiminin hazırladığı linke buradan ulaşabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , ,