+90 212 909 5956
dubai@dkdconsultancy.com

Dubai Sağlık Otoritesi (Dubai Health Authority)

dubaidedoktorluk.com

Dubai Sağlık Otoritesi (Dubai Health Authority)

Dubai Sağlık Otoritesi, (DHA) Dubai’deki sağlık organizasyonlarının ve profesyonellerinin bağlı olduğu resmi bir kurumdur. Kısaltılmış adı DHA olarak bilinir. Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir ve Dubai’deki sağlık çalışanları için lisanslamayı da bu otorite yapar. Dubai’de hizmet veren hastanelerin ruhsatlandırılmasını ve denetimini de yine bu kurum organize eder.

Dubai Sağlık Otoritesi tarafından istenen belgeler

Dubai Sağlık Otoritesi, sağlık çalışanları için bir belge listesi sunar. Ancak bu liste tektir ve ülke özelinde bir bilgilendirme yapılmaz. Yani Mısır için istenen bir belgenin karşılığı, Türkiye’de farklıdır. Ve belgeler üzerinde hangi işlemlerin yapılacağı da belirtilmez. Belgelerin temin edileceği kurum ve kuruluşlar tespit edilse ve belgelere sahip olunsa bile, gerekli akreditasyon işlemleri gerçekleştirilmeden yapılan tüm başvurular son raddede reddedilir ve işlemlere baştan başlamanız ve tüm ödemeleri yeniden yapmanız istenir. Belgeler üzerinde yapılan işlemler o kadar fazladır ki işlemlerin sonunda evrak üzerinde neredeyse yazılacak bir tek alan bile kalmaz. Bu belgeleri onaylayan kurumlar Mısır’da farklıyken Türkiye’de farklıdır. Bir çok aday, belgelerin tamamını elde ettiğini düşünürken ve belgeler doğrulamaya gitmiş ve hatta doğrulanmışken, artık lisans alabilmeyi beklerken ret cevabı ile karşılaşıyor ve büyük hayal kırıklıkları yaşıyor.

Dubai Sağlık Otoritesi tarafından yetkilendirilen şirketler

DHA, bir çok kurumsal kuruluş ile birlikte çalışır. Örneğin bunlardan birisi IBM şirketidir ve lisanslamadan ruhsatlandırmaya kadar tüm online işlemlerin gerçekleştirildiği altyapıyı ve yazılımı bu kuruluş sağlar. Uluslararası bir doğrulama şirketi ile çalışırlar ve belgeler üzerinde bir çok işlem yapıldığı halde bu belgelerin bir de bu şirket tarafından doğrulanması istenir. Zaten işlemlerin tamamlanması için uzun zaman alan da bu doğrulama işlemleridir.

DHA’nın devlet hastaneleri

Dubai Sağlık Otoritesi, ayrıca kendi bünyesinde hastaneler çalıştırır. Bunlar şunlar: Dubai Hospital, Latifa Hospital, Hatta Hospital ve Rashid Hospital. Bu nedenle bu hastaneler, tamamen Dubai Sağlık Otoritesi yönetimindedir.

Tags: , , , , , , , , , , ,