+90 212 909 5956
dubai@dkdconsultancy.com

Doktorlar

dubaidedoktorluk.com

Dubai’de Doktor Olmak

Dubai’de doktor olmak ve iyi bir birikim yapmak, iyi koşullarda yaşamak ister misiniz? Dubai’de doktor olmak mümkün… Dubai Sağlık Otoritesi, Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan veya uzmanlığını Türkiye’deki kurumlardan kazanan doktorların bu belgelerini akredite ediyor. Fakat bu akreditasyon için bir takım işlemleri tamamlamış olmanız gerekiyor.

İşte bu noktada, danışmanlık ajansımız, süreci bizzat sizin yerinize yürütüyor ve Dubai’de doktor olmak için gerekli lisansı alabilmeniz için tüm koşulların sağlanmasına aracılık ediyor. Şimdi, Dubai’de çalışan ve farklı milletlerden oluşan danışan sağlık personellerimiz, iyi yaşam standartlarında görev yapıyor.

Dubai’de doktor olmak için bazı belgeleri temin etmeniz gerekir

Eğer Türkiye’deki bir üniversiteden ya da akredite olan başka bir ülkedeki üniversiteden mezunsanız Dubai’de doktor olmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Eğer pratisyen hekim olarak görev yapıyorsanız yalnızca tıp fakültesi diplomasını ve sair belgeleri temin edip bize göndererek süreci hemen başlatabilirsiniz.

Lisans işlemlerinizi başlatmadan önce eğer bir uzman hekim iseniz uzmanlık alanınızda 3 yıl deneyiminizin olduğunu, pratisyen hekim iseniz 2 yıl mesleki tecrübeniz olduğunu teyit etmemiz gerekir. Aksi durumda Dubai’deki Sağlık Otoritesi tarafından lisans işlemleriniz olumlu sonuçlandırılmaz. Asistanlık süreci, bu 3 yıl için geçerli değildir.

Asistanlık sonrasında uzmanlık belgesi elde edildikten sonra herhangi bir kurumda 3 yıl uzmanlık deneyiminizin olması gerekiyor. Eğer 3 yıllık bir deneyiminiz yoksa sadece pratisyen hekim olarak lisans başvurusunda bulunabilirsiniz. Dubai’de, herhangi bir uzmanlık ya da yandal uzmanlık eğitimi bulunmadığından asistanlık sürecini de Türkiye’de ya da akredite olan başka bir ülkede tamamlamalısınız.

Erkek veya kadın olmanız tüm uzmanlık alanları için hiç fark etmiyor. Örneğin erkek bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmanız kesinlikle bir problem değil.

Dubai’de doktor olmak için sınava girmelisiniz

Hekimlik yapabilmek için Dubai’de lisans sürecinin başlatılmasının ardından dili İngilizce olan bir sınava girmeniz gerekiyor. Mesleki bilginizi ölçen bu sınav; İstanbul, Ankara ve İzmir’deki sınav merkezlerinde yapılıyor. Pratisyenler için genel tıp soruları sorulurken, uzman doktorlar için branşı ile ilgili sorular yöneltiliyor. Sınav, bilgisayar üzerinde çoktan seçmeli şeklinde yapılıyor. Sonuçlar birkaç gün içerisinde açıklanıyor. Sınav, çok zor bir sınav olmasa da mutlaka öncesinde hazırlanmak gerekiyor.

Mesleki yeterliliği test eden bu sınava 3 defa girme hakkı bulunuyor. 2018 yılından bu yana bizimle çalışan bütün doktorlar, bu sınavı başarıyla geçti. Sınav öncesi çalışabilmeniz için gerekli olan materyallere, ajansımız tarafından yönlendirileceksiniz. Eğer bir yandal uzmanıysanız Dubai’de ya da online gerçekleştirilen sözlü bir sınava girmeniz istenebilir. Bunun için bizden bilgi alabilirsiniz.

Dubai’de doktorluk yapmak için İngilizce konuşmalısınız

Burada doktor olmak için Arapça değil, İngilizce bilmeniz gerekiyor. Çünkü Dubai’de çoğunlukla farklı milletlerden insanlar yaşadığı için kullanılan dil İngilizce’dir. Fakat orta düzeyde İngilizce, Dubai’de çalışabilmek için yeterlidir.

İyi düzeyde bir İngilizce konuşma becerisi beklenmiyor. Çalışılan ilk birkaç ay içerisinde İngilizce seviyesi gözle görülür bir ilerleme kaydedeceğinden, orta düzey İngilizce konuşma becerisi problem olarak görülmüyor. Ayrıca PTE, IELTS ve TOEFL gibi herhangi bir dil belirleme sınavına girmeniz gerekmiyor.

Dubai’de doktorluk yapmak için Türkiye’ye özel işlemlerin yapılması gereklidir

Dubai’de hekim olarak çalışmak için gereken işlemler 1 – 6 ay kadar sürebilir ve son derece spesifik ve karışıktır. Belgeler üzerinde yapılması gereken işlemlerin tamamı; ülkelere, mesleklere, branşlara özeldir ve bu nedenle herhangi bir nedenle ret almanız, lisans sürecine ve işe alım sürecine olumsuz etki edecektir.

Dubai Sağlık Otoritesi tarafından kurallar ve şartlar sık sık değiştirilmekte, sürekli yeni kural ve şartlar getirilirken bazıları kaldırılmakta, bazıları da modifiye edilmektedir. Örneğin Türkiye’deki doktorlar için daha önce sınav talep edilmezken 2018’de yapılan yeni düzenlemeyle Türkiye’deki doktorların da sınava girmesi kararlaştırılmıştır.

Türkiye’den istenen belge ve işlemler ile diğer ülkelerden istenen belge ve işlemler farklıdır. Yani her doktorun, mezun olduğu ülkeye göre belge temin etmesi ve bu belgelere ülke özelindeki işlemleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Örneğin: Tıp diploması üzerinde ülke özelinde yapılması gereken işlemler Avrupa ülkelerinde farklı, Hindistan’da, Pakistan’da ve Mısır’da farklı ve Türkiye özelinde farklıdır.

Lisans almak için Türkiye’deki ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki işlemleri ve takip sürecini bizimle yürütebilir, bu spesifik süreci bir an önce sonuçlandırıp sonuç olarak Dubai’de çalışmaya başlayabilirsiniz.

BİZ KİMİZ?