+90 212 909 5956
dubai@dubaidedoktorluk.com

Dubai’de eğitim sistemi ve Dubai’deki okullar

dubaidedoktorluk.com

Dubai’de eğitim sistemi ve Dubai’deki okullar

 

Dubai nüfusunun çok büyük bir bölümünü çalışmak için yurtdışından buraya gelen insanlar oluşturuyor. Bu expat grubunun büyük bir bölümünü de çocuklu aileler oluşturuyor. Hal böyle olunca, Dubai’deki eğitim sistemi de, anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında geliyor!

Dubai’de bir çok eğitim modeli bulunuyor. Amerikan ve İngiliz sistemi gibi bir çok sistem mevcut. Az önce bahsettiğim 3 eğitim sisteminin yanı sıra Hindistan, İran ve Fransa gibi başka ülkelerin müfredatını takip eden farklı farklı okullar da mevcut. Türkiye’nin müfredatını takip eden bir okul bulunmuyor. Türkler, genellikle Amerikan ve İngiliz müfredatını takip eden okulları tercih ediyor. Dubai’deki sayısı 210’u bulan okullarda, yaklaşık 182 ulustan 300 bin öğrenci eğitim / öğretim görüyor. Her sistemin kendisine göre müfredatı ve tatil günleri bulunuyor. Ayrıca okula başlama yaşı eğitim sistemlerine göre farklılık gösteriyor. İngiliz sisteminde 3 yaşında, Amerikan sisteminde 4 yaşında  okula kaydettirebilirsiniz. İlk iki sene anasınıfına benzer bir eğitim modelinde eğitim öğretim gören çocuğunuz, iki senenin sonunda 1. sınıftan eğitim / öğretime devam ediyor. İngiliz sisteminde bu ilk 2 sene FS1 ve FS2, diğer yıllar Year 1, Year 2, Year 3 şeklinde, Amerikan sisteminde ilk 2 sene KG1 ve KG2, diğer yıllar ise Grade 1, Grade 2, Grade 3 şeklinde sıfırlandırılıyor. Eğer çocuğunuz bu eğitim modellerine aşina değilse, ilk zamanlarda özel ders takviyesi alınması gerekebilir. Okullar, kaydı yapmadan önce çocuğunuzu kısa bir teste tâbi tutabilir.

Okullardaki eğitim kalitesi mükemmel ya da mükemmele yakın denilebilir. Ayrıca okul binaları da uluslararası standartlara göre dizayn ve inşaa edilmiş. Yani oldukça güvenilir yapılar. Okulların kabul edilebilir, iyi, çok iyi, mükemmel gibi sınıflandırıldığı bir program mevcut. Yetkili otorite tarafından okullara verilen puanlara açıklama kısmında verdiğim linkten ulaşabilirsiniz. Kısaca “KHDA”,  yani “Bilgi ve İnsani Gelişme Kurumu” tarafından denetlenen ve derecelendirilen bu okullardaki sınıflar, daha eğitim / öğretim dönemi başlamadan dolabiliyor. Bu nedenle kayıt için elinizi biraz çabuk tutmanız gerekiyor. Eğer Dubai’ye dönem ortasında geliyorsanız kayıt için biraz zorlanabilirsiniz. Mesela çocuğunuzu istediğiniz okula kaydettiremeyebilirsiniz.

Okullar, öğrenciler için sadece ders işledikleri ve ödev yaptıkları yerler değil, aynı zamanda sosyal aktivite ve projelerle desteklendikleri muhteşem merkezler. Çocuğunuz ayrıca İngilizce’nin yanı sıra farklı dilleri de öğrenebileceği programlara katılabilecektir. Eğer çocuğunuz henüz İngilizce konuşamıyorsa bunu kesinlikle bir problem olarak görmeyin. Çünkü okul döneminin daha ilk birkaç ay içinde çocuğunuzun arkadaşlarıyla İngilizce konuştuğunu görmek sizi de şaşırtacak.

Dubai’de onlarca okul bulunuyor. Ayrıca bazı okulların birden fazla kampusü bulunuyor. Dubai’deki okulların listesine aşağıda verdiğim listeden ulaşabilirsiniz. Dubai’nin yüzölçümü çok fazla büyük olmasa da, yoğun bir trafik yoksa da günlük hayatınızın konforu için evinizi, çocuğunuzun okuluna yakın bir yerden kiralamayı ve satın almayı ihmal etmemelisiniz. Eğer okula gidiş gelişlerde servis kullanmak isterseniz bu da mümkün. Servis ücretlerini okulunuz ile görüşebilirsiniz.

Dubai’de çok farklı ücret skalası mevcut. Yıllık fiyatlar 15-20 bin dirhemden başlıyor, 100 bin dirheme kadar çıkabiliyor. Okulun marka değeri arttıkça fiyatı da yükseliyor. Ödemeler, her dönem başında yapılıyor. Yılda 3 dönem olduğundan ödemeler 3 taksitte yapılıyor. Açıklama kısmında verdiğim linkten okulların puanlarını kontrol ederken aynı anda fiyatlarını da görebilir ve inceleyebilirsiniz. Çocuğunuzu okula kaydettitirirken her okula göre değişkenlik gösteren bir kayıt parası da ödemeniz gerekecek. Bunu da okul personelleri ile birebir görüşmeniz lazım.

Eğer çocuğunuz henüz 3 veya 4 yaşında değilse kreş seçeneğini de düşünebilirsiniz. Kreş fiyatları da haftada 3 gün için yıllık ortalama 20-25 bin, haftada 5 gün ise yıllık ortalama 30-35 bin dirhemdir. Kreşler genelde sabah 8- öğleden sonra 2’ye kadar hizmet veriyor. Eğer saat 5’a kadar kreşte kalmasını isterseniz biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

Okulların listesine, müfredatlarına, puanlarına ve fiyatlarına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://web.khda.gov.ae/en/