+90 212 909 5956
dubai@dkdconsultancy.com

Dubai’de malpraktis davaları var mı?

dubaidedoktorluk.com

Dubai’de malpraktis davaları var mı?

Dubai’de doktor olarak çalışmak isteyen hekimlerimizin birçoğunun aklına aynı soru var: “Dubai’de malpraktis davaları var mı?”

Evet, Dubai’de de diğer bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi malpraktis davaları olabilir. Ancak sayıca bunun Türkiye’den çok daha az olduğunu söylemeliyiz. Türkiye’de neredeyse her doktorun bir malpraktis davası olmuştur ancak bu, Dubai’de böyle değildir.

Ayrıca Dubai’deki her hastane ve klinik, çalışan lisanslı hekimine malpraktis sigortası yaptırmak zorundadır. Yani olur da mahkeme tarafından bir malpraktis vakası tespit edilirse ortaya çıkacak maddi kayıp, sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Dubai’deki malpraktis davası sonucu bir hapis cezası uygulandığı bu zamana kadar duyulmadı. Ancak aleni bir malpraktis problemi oluşması durumunda bütün dünyada olduğu gibi Dubai’de hapis cezaları alabilirsiniz. Ancak tüm bu risklerin Türkiye’den çok daha az olduğunu, hatta birçok dünya ülkesinden daha az olduğunu belirtmemiz gerekir.

MALPRAKTİS NEDİR?

Tıbbi malpraktis, bir sağlık çalışanının uygun standartlara uymayan bir bakım sağladığında ortaya çıkar.

Hem eylemler hem de ihmaller malpraktis olarak sayılabilir. Dolayısıyla, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, benzer eğitime sahip makul ölçüde yetkin bir hekimin yapması gereken eylemi yapmazsa, sağlayıcı sorumlu tutulabilir. Aynı şekilde, tedavi görüyorsanız ve sağlanan bakım, benzer eğitim almış bir profesyonelin o koşullar altında sunacağı bakım seviyesinin altındaysa, bu da malpraktistir.

Tıbbi uygulama hatası, size yetkin bakım sunma görevi olan her tür sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından işlenebilir. Buna doktorlar, hemşireler, cerrahlar, anestezi uzmanları, radyologlar ve daha fazlası dahildir. Profesyonel bir sağlık çalışanı size gerekli beceri düzeyi olmadan gerçekleştirilen hizmetler sunmuşsa, sonuçlarından sorumlu tutulabilir.

Tıbbi uygulama hatası ile karşı karşıya kaldım, ne yapabilirim?

Tıbbi uygulama hatası kurbanı olduğunuza inanıyorsanız, bunu kanıtlamak size düşecektir.

Davanızı başarılı bir şekilde açarak parasal zararlarınızı tazmin edebilmek için malpraktis iddiasının belirli unsurlarını göstermeniz gerekir.

Tıbbi Malpraktis Örnekleri

Bir tıbbi sağlayıcının kabul edilebilir düzeyde bakım sunmaması tıbbi uygulama hatası olarak değerlendirilebilir. Ancak, bazı tıbbi hata türleri diğerlerinden daha yaygındır. İşte bu yaygın örneklerden bazıları.

Yanlış Teşhis

Bir tıbbi bakım sağlayıcısı size yanlış tıbbi durum teşhisi koyarsa, bu bir tür tıbbi uygulama hatası olabilir.

Örneğin, bir acil servis doktoru, yetkin bir doktor için aslında kalp krizi geçirdiğiniz açıkken size mide ekşimesi teşhisi koyarsa, bu yanlış teşhis muhtemelen tıbbi uygulama hatası olarak kabul edilecektir.

Gecikmiş Teşhis

Hızlı teşhis, birçok tıbbi durumun tedavisi için çok önemlidir. Makul ölçüde yetkin bir doktorun sorunu tespit edebileceği halde bir doktorun tıbbi bir sorunu teşhis edememesi halinde, sağlık hizmeti sağlayıcısı geciken teşhisin bir sonucu olarak ortaya çıkan kayıplardan sorumlu tutulabilir.

Bilgilendirilmiş Onam Alınmaması

Size tedavi uygulamadan önce, refakatçılarınız bilgilendirilmiş ve onayınızı almış olmalıdır. Bu süreç, riskler ve alternatifler hakkında bilgilendirildikten sonra belirli bir prosedürü uygulamayı kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Eğer bir sağlık çalışanı size gerekli açıklamaları yapmaz ve tedaviye devam etmek için izninizi almazsa, bu durum bir tıbbi uygulama hatası iddiasına yol açabilir.

Yanlış Tedavi

Doktorlardan, tıbbi durumunuza gerçekten yardımcı olması muhtemel bir tedaviyi seçmeleri beklenir. Mükemmel olmak zorunda olmasalar da, bu koşullar altında makul derecede yetkin hiçbir hekimin önermeyeceği bir tedavi önerdikleri için sorumlu tutulabilirler. Örneğin, doktorunuz agresif bir kanser için kemoterapi almak yerine takviye almayı önerirse, bu bir tıbbi uygulama hatası iddiasıyla sonuçlanabilir.

Tedavi Hataları

Sizi tedavi ederken hata yapan doktorlar, benzer eğitime sahip makul ölçüde yetkin bir doktorun aynı hatayı yapmaması halinde sorumlu tutulabilir. Örneğin, bir doktor yanlış bir ilaç reçete ederse ya da uyguladığı bir prosedürde hata yaparsa, bu hataların her ikisi de malpraktis iddiasına yol açan tedavi hataları olabilir.

Bazen hatalar olsa da, yetersiz olan ve bunun sonucunda size zarar veren bir doktor, ortaya çıkan zararları ödemek zorunda bırakılabilir.

Cerrahi Malpraktis

Cerrahlar yüksek düzeyde eğitim almışlardır ve bir prosedürde hata yapmaları halinde tıbbi uygulama hatası iddiasıyla karşı karşıya kalabilirler. Bu durum özellikle ciddi hataların yapıldığı belirli durumlarda geçerlidir.

Örneğin, bir cerrah yanlış vücut parçasını ameliyat ederse veya bir aleti içinizde bırakırsa, bu tıbbi uygulama hatası ciddi yaralanmalara neden olabilir ve neden olunan hasar için tazminat almanız gerekir.

Doğum Yaralanmaları

Bir bebek doğduğunda birçok şey ters gidebilir ve bunun sonuçları anne ve çocuk için ömür boyu sürebilir. Eğer bir doğum yaralanması bir hekimin ihmalinden kaynaklanıyorsa, bu bir malpraktis iddiasına yol açabilir.

Örneğin, doğum sırasında bebeğin kalp atışlarını düzgün bir şekilde izlemeyen bir doktor, çocuğun sıkıntıya girmesi durumunda bebeğin maruz kaldığı herhangi bir zarardan sorumlu tutulabilir.

Haksız Ölüm

Bir doktor ölüme neden olan bir hata yaparsa, hastanın ailesi dava açabilir ve tazminat alabilir.

Tags: , ,