+90 212 909 5956
dubai@dkdconsultancy.com

Dubai’de doktor olanlar gelir vergisi ödüyor mu?

dubaidedoktorluk.com

Dubai’de doktor olanlar gelir vergisi ödüyor mu?

Hayır, Dubai’de doktor olanlar, Türkiye’de ya da Birleşik Arap Emirlikleri’nin herhangi bir şehrinde gelir vergisi ödemiyor. Dubai, dünyanın gelir vergisi istemeyen nadir şehirlerinden birisidir. Ancak Dubai’de yapacağınız alışverişlerde yüzde 5 vergi ödemek durumundasınız.

Dubai’de doktor olanların gelir vergisi ödememesi, Dubai’yi henüz Dubai’ye gelmeyen doktorlar için de cazip hale getiriyor. Dubai’de gelir vergisi ödememek için herhangi bir şartı sağlamanız gerekmiyor. Yani doktor olarak aylık / yıllık maaşınız her ne olursa olsun, herhangi bir gelir vergisi ödemeyeceksiniz. Gelir vergisi ödememek için herhangi bir kuruma, herhangi bir başvuru yapmanız da gerekmiyor. Dubai’de bir iş bulmak, sözleşme yapmak, işe başlamak yeterli. İşe başladığınızda ay sonu maaşını size yatırılırken hiçbir vergi kesintisi olmaksızın paranız kişisel banka hesabınıza yatırılacaktır.

DUBAİ’YE DE GELİR VERGİSİ GELİR Mİ?

Dubai yönetimi veya Birleşik Arap Emirlikleri devleti tarafından gelir vergisi getirileceği konusunda henüz hiçbir adım yok. Dubai’de çalışanların daha uzun bir süre gelir vergisinden muaf olarak çalışmaya devam edecekleri öngörülüyor.

SADECE DOKTORLAR MI GELİR VERGİSİNDEN MUAF?

Hayır, Dubai’de çalışan bütün işçiler ve beyaz yakalılar, tıpkı doktorlar gibi gelir vergisinden muaftır. Bütün çalışanlar, sözleşmelerinde yazan maaşı net olarak her ay hesaplarında görürler.

EĞER DUBAİ’YE DE GELİR VERGİSİ MODELİ GETİRİLİRSE GEÇMİŞE DÖNÜK VERGİ TALEP EDİLİR Mİ?

Dubai, expatlara son derece fazla değer verir. Zaten bu nedenle dünyanın birçok yerinden insanlar, burada çalışmak için ülkeye gelmenin yollarının ararlar. Eğer gelir vergisi modeli Dubai’ye de getirilirse kesinlikle geriye dönük bir tahsilat söz konusu olamaz.

NEDEN GELİR VERGİSİ ALMIYORLAR?

Dubai ve diğer emirliklerde gelir vergisi yok. Dubai başta olmak üzere diğer tüm emirlikler, kendi nüfusları buna yeterli olmadığı için donanımlı ve kalifiye kişileri ülkeye kazandırmaya çalışıyor. Hatta kalifiye beyaz yakalıları ülkesinde kalıcı olarak tutmayı hedefleyen emirlik yöneticileri, artık çalışanlara golden visa, yani altın vize vermeye bile başladı. Yakın zamanda Dubai’de doktorluk yapan ve önceden belirlenecek kriterleri sağlayan kişilere pasaport vermeye bile başlayacak. Bu konu hakkında Birleşik Arap Emirlikleri devletinin internet sitesinde bilgilere bile yer verildi.

Tags: ,