+90 212 909 5956
dubai@dkdconsultancy.com

Yurt dışında doktor maaşları 2024 yılında ne kadar?

dubaidedoktorluk.com

Yurt dışında doktor maaşları 2024 yılında ne kadar?

Yurt dışında doktorluk yapmak ve kariyerini devam ettirmek isteyen doktorlar, yurt dışında doktor maaşları hakkında bilgi arıyor.

Yurt dışında doktor maaşları, Türkiye’deki doktor maaşlarına göre döviz bazında daha fazladır. Dubai’de doktorluk yapan birçok doktor 10 bin doların üzerinde maaşlar kazanıyor. Katar’da da durum aynı şekilde.

Yurt dışında doktorluk maaşlarını etkileyen faktörler

Yurt dışında doktor maaşları; ülke, uzmanlık alanı, deneyim, çalışma koşulları ve sağlık sistemi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bazı ülkelerde doktorlar oldukça yüksek maaşlar alırken, bazı ülkelerde daha düşük maaşlarla çalışmak zorunda kalıyor. Örneğin, ABD’de, Dubai’de, Katar’da, Bahreyn’de doktor maaşları genellikle diğer ülkelere kıyasla daha yüksek ancak bu da doktorun uzmanlık alanına ve çalıştığı yerin özelliklerine bağlı olarak değişiyor. Benzer şekilde, Avrupa ülkelerinde de doktor maaşları ülkeye ve pozisyona göre değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse Almanya ve İskandinav ülkeleri genellikle doktorlara iyi maaşlar öderler.

Uzmanlık alanına göre inceleme yapmak önemli

Bazı ülkelerde doktorların ortalama maaşları hakkında bilgiler mevcut. Ancak, bu rakamlar ülkeden ülkeye ve doktorun uzmanlık alanına göre oldukça değişiklik gösterebildiği için kendi uzmanlık alanınızda da incelemeler yapmanız önemli.

İşte yurt dışında doktor maaşları:

Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai, Abu Dhabi) ve Katar: Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Katar’da bir pratsiyen hekimin aylık maaşı en az 4 bin dolardan başlamaktadır. Uzman hekimlerin ise maaşları en az 8 bin dolardan başlamaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Katar’da doktor olmak için İngilizce konuşmanız yeterlidir ve bu ülkelerde doktor olmak, aşağıdaki diğer ülkelere göre daha kolaydır.

ABD: Doktorların maaşları ABD’de oldukça yüksektir. Genel bir aralık vermek gerekirse, birinci yıl stajyer doktorların yıllık maaşı 60.000 ila 70.000 dolar arasında seyrederken, uzmanlık alanına ve deneyime bağlı olarak bu rakam önemli ölçüde artıyor ve uzman doktorlar yıllık ortalama 200.000 ila 500.000 dolar arasında maaş alıyor.

ABD, Kanada’ya göre daha iyi maaşlar sunuyor

Kanada: Kanada’da doktor maaşları genellikle ABD’ye kıyasla biraz daha düşüktür ama yine de iyi maaşlar kazanırlar. Birinci yıl stajyer doktorların yıllık maaşı genellikle 40.000 ila 50.000 Kanada doları arasında seyrederken, uzmanlık alanına ve deneyime bağlı olarak bu rakam artar. Uzman doktorlar genellikle ortalama 150.000 ila 350.000 Kanada doları arasında maaş alıyorlar.

Almanya: Almanya’da doktor maaşları ABD ve Kanada’ya kıyasla daha düşüktür ancak yaşam maliyeti de diğer ülkelere göre daha düşüktür. Birinci yıl stajyer doktorların maaşı genellikle 50.000 ila 60.000 Euro arasında olurken uzman doktorlar yıllık ortalama 100.000 ila 200.000 Euro arasında maaş kazanıyor.

İngiltere: İngiltere’de doktor maaşları değişkenlik gösteriyor. Birinci yıl stajyer doktorların maaşı 30.000 ila 40.000 İngiliz Sterlini arasında oluyor. Uzman doktorlar ise 60.000 ila 150.000 İngiliz Sterlini arasında maaş alıyor.